top of page

Schizophrenia

 • اسکیزوفرنی چیست؟

  اسکیزوفرنی یک بیماری روانی است که در آن فرد حداقل به مدت 6 ماه علائم روان پریشی را همراه با کاهش توانایی عملکرد خود تجربه می کند (12).

  اما، واقعیت این است که ما هنوز آن را به طور کامل درک نکرده‌ایم، و متأسفانه، تصورات نادرست و انگ اغلب از ناشناخته‌ها متولد می‌شوند (16).

  قبل از اینکه حقایق را مستقیم بیان کنیم، در اینجا چند تعاریف وجود دارد:

  روان پریشی حالتی را توصیف می کند که در آن فرد در تمایز بین آنچه واقعی است و آنچه نیست مشکل دارد (7،9).

  هذیان ها باورهای قوی ای هستند که علیرغم شواهدی مبنی بر خلاف آن (مثلاً دنبال کردن یا نظارت شدن توسط دوربین) با قاطعیت حفظ می شوند (7،12).

  توهم می تواند تمام حواس را تحت تاثیر قرار دهد. احساس، دیدن، بوییدن، شنیدن یا چشیدن چیزهایی که وجود ندارند همگی توهم هستند. در روان پریشی، شنیدن صداها شایع ترین نوع توهم است (7،12).

  علائم شناختی بر فرآیندهای تفکر تأثیر می گذارد. این می تواند به صورت گفتار نامنظم (یعنی بحث در حال تغییر بین موضوعات به ظاهر نامرتبط)، افکار (یعنی مشکل در تمرکز و پیگیری مکالمات) و/یا رفتارها (یعنی مشکلات در انجام فعالیت های روزانه) ظاهر شود (5،12).

  علائم دیگر شامل کاهش یا از دست دادن عملکرد طبیعی است، از جمله بیان عاطفی (مانند بیان محدود چهره)، گفتار، تعامل اجتماعی، انگیزه و لذت (5،7،12).

  دانستن علائم می تواند به افزایش آگاهی و در نتیجه ارتقای تشخیص و درمان به موقع کمک کند (5).

  ما می دانیم که فقط سطح این بیماری پیچیده را خراش می دهیم. بنابراین دریغ نکنید که سوالات خود را در مورد اسکیزوفرنی در نظرات مطرح کنید یا برای ما DM ارسال کنید!

  منابع: tinyurl.com/SUFSchizophreniaFacts

#ScienceUpFirst #LaScienceAbord


 

S.Adnan

bottom of page